Distanční předškolní vzdělávání

Milí rodiče,

opět nastala doba, která pro nikoho z nás není jednoduchá. Přijde nám vhodné doporučit, jak příjemně s dětmi trávit volno, když nejsou v mateřské škole.

Oblékejte se společně. Můžete si brát věci ve stejném pořadí, stejné barvy nebo uspořádejte závody. Při praní může dítě třídit barevné
a bílé prádlo. Při žehlení můžete dítě zaměstnávat tím, že dělá
ze složeného prádla komínky (třídí co je jeho a co je vaše). Pokračujte domácími pracemi. Při vaření, nechte dítě míchat těsto, koulet ovocné knedlíky, krájet okurku nebo jen podávat misky a lžíce. Dítě nezapomínejte chválit a vyzdvihnout, jak vám pomohlo a že jste si to s ním užili. Třeba Vás Vaše dítě svou šikovností a samostatností překvapí a ono bude mít radost z toho, co dokáže.

Další činnosti mohou dítě zvládnout i samostatně. Nechte dítě hrát si se stavebnicí, prohlížet knížky, časopisy, skládat, stříhat, trhat, mačkat papír, cokoliv mu poskytnete ke zkoumání a vyrábění.

Povídejte si celý den. Opakujte špatně vyslovovaná slova, popisujte konkrétní činnosti a nezapomeňte na vyprávění pohádky.

Kreslete. Sledujte držení pastelky, při kresbě postavy, která má mít všechny části (hlava, krk, trup a končetiny ve správném poměru).
U starších dětí se zaměřte i na detaily (obličej, prsty, oblečení).

Orientujte se v prostoru a čase. Prohlížejte si fotografie členů rodiny a jmenujte je celým jménem, připomínejte jejich role, adresu, kde společně bydlí.

Není ani tak důležité co děláte, ale hlavně to, že to děláte společně

s dítětem. Možná se budete divit, kolik legrace si užijete při běžných činnostech.

Nebojte se experimentovat a pusťte se do jednoduchých pokusů, návody najdete na internetu, potřebné suroviny doma.

Společně si vytvořte podzimní výzdobu, která potěší celou rodinu.

Věnujte dostatek času pobytu venku, aktivnímu pohybu a zdravé stravě, kterou sestavujte společně s dětmi.

Držme si společně pěsti! Kolektiv MŠVzdělávání předškoláků distanční formou

  • Procvičujeme klešťové držení nůžek

  • Stříháme proužky papíru, mohou být ze starých časopisů, proplétáme osnovu, svislé proužky přilepíme jen v krajích, boční také v krajích a začneme proplétat zleva doprava - nácvik směru pro psaní a čtení, sledujeme čistotu při práci s lepidlem, sledujeme správné sezení na židli při práci, zda si dítě po sobě uklízí své pracovní místo

  • Procvičujeme početní řady 1-10, pojmy před, za, nahoře, dole apod.

  • Procvičujeme sluch - co slyšíš na začátku slova, vymysli slovo, které začíná hláskou... Později můžeme zkusit, co slyšíš na konci slova, opakujeme šeptaná slova

S předškoláky trénujte zejména vyjadřování (správnou výslovnost, odpovídání celou větou, ne jedním slovem, popis obrázku nebo činnosti, samostatné vyprávění pohádky). Zkoušejte vytleskávání slabik ve slově, hledání prvního písmene (najdi slova od písmene A - jako auto, i obráceně - na jaké písmenko začíná slovo autobus). Při všech činnostech můžete trénovat orientaci v prostoru (nahoře, dole, vpravo, vedle...)
Podzimní téma na týden :

OVOCE X ZELENINA

 Připravte si s dětmi různé druhy ovoce a zeleniny.

 • Omyjte, očistěte, vysvětlete proč (hygiena, slupka, nať).

 • Nakrájejte na kousky, zavažte dětem oči a poslepu dávejte ochutnat, dítě bude poznávat dle chuti druhy.

 • Můžete rozlišovat ovoce X zeleninu.

 • Můžete porovnávat dle velikosti větší X menší, porovnávat dle barvy, dle chuti sladké X kyselé, 

   procvičovat: slova nadřazená-ovoce, slova podřazená-jablko, hruška, meruňka,... 

• Určovat počty: mám 3 jablka, když jedno sním, kolik mi zbyde? 

• Vytleskejte slovo jablko-čím slovo začíná, končí? (jakou hláskou )

• Utvořte zdrobnělinu (jablíčko), vytleskejte.

 • Zazpívejte si píseň ,,Měla babka´´ (ukažte si názorně, kolik měla jablek babka, kolik dědoušek?)


Pracovní list

Výroba ježka VV

 šablonu ježka překreslíme na barevný papír, karton. - pastelkami dokreslíme oko, čumáček a pusinku. - z barevného papíru neb novin vytrháváme malé kousky, které lepíme na ježka jako bodlinky. - pod ježka můžeme dokreslit trávu, spadané listí, nebo opravdové listy nalepit. - při práci dbáme na správné sezení na židli, na čistotu práce, trpělivost práci dokončit.